מערכות גילוי אש ועשן

מערכות גילוי אש ועשן נועדו להתריע על גילוי אש בשלב מוקדם ככל הניתן. הגילוי וההתרעה עשויים להציל חיים ורכוש. מערכות גילוי אש ועשן ניתנות להתקנה בכל סוג מבנה – מבנה למגורים, משרדים, מפעלים ועוד.

פתחת עסק חדש?
הגן עליו מנזקי אש

כיצד מערכות גילוי אש ועשן עובדות?

המערכת יודעת לגלות את פרוץ הדליקה בשלב מוקדם ביותר, ומדווחת באמצעות אזעקה, חייגן אוטומטי, הבהוב או שילוש של כמה אלמנטים. בנוסף, באפשרותה להזעיק במקביל גורמים נוספים כדוגמת מכבי אש ומוקד סיור. במערכות גילוי אש ועשן מתקדמות, יתאפשר גם שימוש במטפים עם גילוי הדליקה.

סוגי רכזות לגילוי אש

ישנן שתי מערכות גילוי אש ועשן מרכזיות:

מערכת מתקדמת מאוד, אשר האיבזרים שלה מפוזרים במבנה. יש ביכולתה, מעבר לאזעקה, גם לבצע פעולות שונות הקשורות בכיבוי האש וניתוק של מפסק החשמל. במקרים של דליקה, חשמל דולק מהווה סכנת חיים, ולא תמיד מתאפשר לנתק אותו עצמאית תוך כדי האירוע.

אשר מתאימה למבנים קטנים יחסית ופעולתה נוגעת בעיקר בהתרעה בדמות חיוג לאנשי מפתח, אזעקה והבהוב.

שיקולים בקביעת סוג המערכת:

  • רמת סיכון – מהי רמת הסיכון במבנה? כמה אנשים יושבים בו? האם הוא מאוכלס ברוב שעות היממה? האם ישנו במבנה חומר דליק?
  • גודל המבנה – מבנה גדול דורש שליטה רחבה יותר, לעומת מבנה קטן בו ניתנת תשומת לב למרבית הפרטים.
  • פעולות נוספות שיש לבצע – במבנים מסוימים, ישנו הצורך בסגירת פתחים, הורדת מפסק זרם חשמל ראשי ועוד. מערכת גילוי אש כתובתית תתאים יותר.

סוגי גלאים במערכות גילוי אש ועשן

למערכת הגילוי ניתן לחבר סוגים שונים של גלאים. בין היתר, ניתן למנות גלאי אופטי, אשר מותקנת בו קרן לייזר קטנה שסורקת את השטח ולוכדת עשן; גלאי חום אשר עובד על העיקרון התרמי; גלאי משולב אשר פועל על חום ועשן, שנחשב לאמין ומונע אזעקות שווא; גלאי יניקה אשר יונק את האוויר מהחדר ומבצע לו דגימה ומתאים לחדרים רגישים מאוד; גלאי כבל אשר מותקן לרוב במנהרות כבלים, ובזמן עליית החום הוא ניתך ומפעיל את האזעקה.

פתחת עסק חדש?
הגן עליו מנזקי אש