מערכות כיבוי אש בגז ואבקה

לעיתים, שריפה היא עניין של שניות, ללא התרעה מוקדמת וללא הכנה. היא יכולה להיגרם כתוצאה מרשלנות של השארת תנור דולק או סיגריה שלא כובתה לחלוטין, או כתוצאה מקצר חשמלי, מזג אוויר קיצוני ועוד. מערכות כיבוי אש חשובות לא פחות ממערכות לגילוי האש.

פתחת עסק חדש?
הגן עליו מנזקי אש

מהן מערכות כיבוי אש בגז ואבקה?

מערכות כיבוי אש בגז ובאבקה הן מערכות שונות המשמשות ברוב המקרים להגנת מבני תעשייה: חדרי גנרטור, תאי צבע, אחסון נוזלים דליקים וכדומה – כיוון שאלה הם מבנים שהציוד בהם רגיש למים. ישנם שני סוגים של מערכות כיבוי אש בגז ואבקה: כאלה הפועלות כגלאי חום עצמאיות שגם פועלות לכיבוי, וכאלה הנשלטות על ידי מערכת גילוי אש ועשן מרכזית המותקנת בנפרד ושולחת אליהן מסרים.

דרכי הפעולה של מערכות כיבוי אש

בעת הפעלת מערכת כיבוי אש בגז, הוא מוזרם אל החלל ו"חונק" את האש, בדומה לפעולה אותה עושים המים או האבקה. כדי למנוע הפעלות שגויות, נדרשת הצלבה ממערכת הגילוי – כלומר, לפחות שני גלאים אשר התריעו על עשן. הגזים בהם עושים שימוש כיום אינם מזיקים לאדם ולסביבה, כדוגמת FM-200. מערכת כיבוי אש בגז נפוצה בחדרי שרתים, לוחות חשמל, אחסון ניירת יקרת ערך וכדומה.

מערכת כיבוי אש באבקה נחלקות למערכות אוטומטיות ולמערכות ידניות בדמות מטפים פשוטים הנמצאים כיום כמעט בכל מבנה. כיבוי אש באבקה מכיל חומר מעכב בעירה, ונפוץ במיוחד בשטחים בנויים. האבקה "חונקת" את האש ונכבית.

התקנת מערכות כיבוי אש – במה צריך להתחשב?

מבחינת החוק, ישנה חובה שבכל קומה בבניין יהיה גלאי עשן. הבעיה מתחילה כשאין דרכי מילוט, כשהגלאי אינו תקין ולא מתריע, או כשמדובר במבנה עם ציוד יקר ערך. ככלל, מערכת כיבוי אוטומטית אשר אינה נדרשת לידי אדם היא המערכת הטובה ביותר. כשמעוניינים להתקין מערכת כיבוי אש, חשוב לבחון את סוג החלל המיועד. לא כל מערכת תתאים לכל סוג חדר, ולא משנה כמה טובה היא תהיה. חשוב לשים לב לגודל החדר, לציוד הנמצא בו וכן לעובדה שהוא מקושר למערכת גילוי אש חכמה.

פתחת עסק חדש?
הגן עליו מנזקי אש