מערכת שחרור עשן

במקרים רבים, שריפות מתרחשות במבנים סגורים – בבניין מגורים, בנייני משרדים, בבתי עסק וכדומה. רוב נפגעי השריפות, אינם נפגעים כתוצאה מהאש הישירה אלא בגלל שאיפת העשן. לעשן נטייה לקחת אליו את רוב החמצן ולפלוט פחמן דו-חמצני, מה שגורם לחנק בקרב הלכודים. לעיתים, העשן הרב שנמצא באזור השריפה אף מפריע ללכודים לראות את הדרך החוצה וכן מפריע לצוותי כוחות הכיבוי להגיע אל האנשים ולפנות אותם מהמבנה. מסיבה זו, שחרור עשן ממוקד השריפה הוא בעל חשיבות מכרעת.

פתחת עסק חדש?
הגן עליו מנזקי אש

סוגי מערכות שחרור עשן

תפקידה של מערכת שחרור עשן היא לינוק את העשן ולשחררו מחוץ לחלל בו היא מותקנת. הסוגים הנפוצים הם:

המפוחים שואבים את העשן באופן אקטיבי החוצה במקרה של שריפה, ומאפשרים פינוי מהיר של העשן. בימי שגרה, הם יכולים לשמש למטרת איוורור של המבנה.

לעשן ולאוויר חם נטייה לעלות למעלה. חלונות עשן ממוקמים בקרבת התקרה, ונפתחים רק במקרה של שריפה. כמות החלונות וגודלם ייקבעו על סמך נתוני הרצפה.

רפפות עשן פועלות בדומה לחלונות עשן, ומתאימות להתקנה בחללים בעלי קירות חיצוניים. ניתן להתקין רפפות אלומיניום, אשר במצב שגרה נמצאות במצב פתוח למחצה ותורמות לאיוורור, ובזמן חירום מופעלות באופן חשמלי ונפתחות באופן מלא.

כיפות העשן עובדות גם הן בדומה לחלונות העשן. מדובר בכיפות המותקנות באזור התקרה, והן סגורות בימי שגרה. עם קבלת אות ממערכת גילוי העשן, הן נפתחות ומאפשרות לעשן לצאת החוצה.

חיבור מערכת לשחרור עשן למערכות נוספות

מערכת שחרור עשן מומלץ לחבר לספרינקלרים, וחשו לוודא שהיא תהיה מחוברת למערכת גיבוי החשמל כדוגמת גנרטור, כיוון שבמקרים של שריפות יש ניתוק יזום או אוטומטי של החשמל.

מערכות שחרור עשן הן חלק בלתי נפרד מהמלחמה באש

כאמור, שאיפת עשן הינה מסוכנת מאוד, ובפרט כשמדובר בעשן אשר נפלט משריפת חומרים מסרטנים או חומרים דליקים – אז, הוא רעיל פי כמה וכמה. גלאי עשן ומערכות כיבוי חשובות מאוד כדי להציל חיים, אך לא פחות חשובות הן מערכות שחרור עשן, אשר ביכולתן להציל חיים הלכה למעשה, הן בהיבטים של אפשרות לנשום באופן תקין והן בהיבטים של פיזור העשן ומציאת דרכי מילוט.

פתחת עסק חדש?
הגן עליו מנזקי אש